wtorek, 26 marca 2013

Woda cz. II – 5 dowodów na to, że woda robi nam dobrze!


1. Jest stróżem czystości.
Kto z nas nie lubi być czystym? Wieczorem i rano, myjemy się, czeszemy, szczotkujemy zęby. Lubimy mieć czystą świeżą twarz, czyste ręce, czyste włosy. A jak jest z wnętrzem naszego ciała? Też lubi być czyste.
Zacznijmy od przewodu pokarmowego. Po wieczornym posiłku mogą w nim jeszcze z rana zalegać resztki pokarmu. Jeśli wypijemy na czczo letnią wodę, wypłuczemy i oczyścimy przewód pokarmowy. Pomoże to w pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu z ust (który często jest wynikiem właśnie zalegających w przewodzie pokarmowym resztek), pomoże też osobom cierpiącym na zaparcia.
Woda odpowiada też za oczyszczanie nas od wewnątrz- oczyszcza nasz organizm z toksyn- wypłukuje je. Wiele osób aktualnie znajduje się na diecie, odchudza się, biega na siłownię gdzie skrzętnie wypaca się, spalając tym samym tkankę tłuszczową. Pamiętajcie, że to właśnie w tkance tłuszczowej gromadzą się toksyny i metale ciężkie z pożywienia. Jest to tzw. System Obronny. Organizm kumulując toksyny w tkance tłuszczowej hamuje ich negatywne działanie.  Jeśli jednak pozbywamy się tkanki tłuszczowej trenując, bądź stosując drakońskie diety, toksyny zostają odsłonięte i jeśli nie zostaną wypłukane właśnie przez wodę, narobią w organizmie nie lada bałaganu. Do tego będąc związkami tłuszczo- lubnymi (tu znów pojawia się chęć organizmu do samoobrony) będą one ponownie z ogromną chęcią wiązać tłuszcz, powodując tym samym efekt jojo. Bez wody nie wypłuczemy toksyn i tym samym wkręcimy się w to zgubne koło.


2. Jest warunkiem i środowiskiem każdej reakcji
Bez wody żadna reakcja w naszym organizmie nie zachodziłaby prawidłowo. Woda wchodzi w skład komórek i przestrzeni międzykomórkowych i wpływa na regulację ciśnienia osmotycznego warunkującego wymianę ważnych substancji. To dzięki niej dochodzi do wymiany składników miedzy komórką a przestrzenią komórkową. Jeśli dostarczymy jej właściwą ilość, komórka będzie mogła właściwie pobierać to, co jej potrzebne i właściwie wydalać to, co jej nie potrzebne. Jeśli nie dostarczymy komórce właściwej ilości, nie będzie ona w stanie regulować właściwie stężenia pożądanych i niepożądanych substancji. Bez wody nie odbywałby się prawidłowy metabolizm w komórce. Warto wziąć to pod uwagę. Jest to niezbity dowód na to, że to woda jest prekursorem życia komórki oraz dobrego zdrowia.


3. Jest ważnym składnikiem naszego organizmu
Jak napisałam powyżej woda wchodzi w skład naszych komórek ale i również całych tkanek, narządów (np. 80% mózgu), w skład płynów ustrojowych, enzymów i hormonów. Jeśli nie zapewnimy sobie właściwej ilości dostarczanej wody nie zapewnimy płynom ustrojowym, tkankom i narządom właściwego składu. Co w konsekwencji zaprowadzi do ich niewłaściwego działania.


4. Zwiększa wydolność organizmu.
W części I opisałam jak wydzielamy wodę przez płuca i parę. Im więcej wody tracimy w ten sposób, tym bardziej obniża się nasza wydajność. Dlatego, jeśli właściwie uzupełniamy ten płyn, nie będziemy musieli się martwić o to, że zbyt szybko się męczymy. I nie chodzi mi tylko o osoby uprawiające sporty, bo te osoby z autopsji wiedzą, że bez wody wiele by nie zdziałały. Chodzi mi o osoby, dla których trudem jest nawet krótki spacer. Kiedyś mówiono tylko o odwodnieniu u osób starszych, które mają niestety błędne i mylne odczucie pragnienia a raczej jego braku, ale dziś znam też osoby w tzw. „kwiecie wieku”, które są tak odwodnione, że trudność sprawia im nawet dłuższa dyskusja.


5. Upiększa.
Wszyscy chcemy dobrze wyglądać. Nie chcemy zmarszczek a gdy ktoś nas dotyka chcemy, aby pozostawić na tej drugiej osobie dobre wrażenie. Jakie wrażenie pozostawimy, jeśli będziemy mieć suchą, szarą i szorstką skórę? Woda jest jednym z głównych czynników (ale nie jedynym – ważna jest cała gospodarka wodno-tłuszczowa) wpływających na stan naszej skóry.  Przeprowadźcie mały eksperytment. Zastosujcie się do opisanej w następnym artykule metody wypijania wody a już po tygodniu Wasza skóra zmieni kolor. Gwarantuję!!!1 komentarz:

  1. Mądrze i interesująco piszesz, powodzenia :-)

    OdpowiedzUsuń

Mile widziane komentarze. Można komentować jako Anonimowy, jednak miło by mi było, gdyby osoby komentujące zostawiały chociaż nick lub inicjały, albo same imiona :) Można to zrobić wybierając rozszerzenie "komentarz jako: Nazwa/adres URL" i wpisując nick w okienko "nazwa" i klikając "Dalej" :)