wtorek, 16 kwietnia 2013

Pestki dyni – zdrowie dla Pań i Panów ;)Pestki dyni zawierają całe bogactwo naturalnych, zdrowych składników takich jak aminokwasy, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B, witaminy C, D, E, K, niacynę. Są wspaniałym źródłem minerałów takich jak wapń, fosfor, potas. Zawierają duże ilości beta-karotenu oraz karotenoidu odpowiedzialnego za doby wzrok- luteiny. Garść pestek dyni jest w stanie zapewnić nam 9 gram roślinnego białka razem z dostawą magnezu, manganu, żelaza, potasu, miedzi i cynku. Ile dobrego w garsteczce pestek?Profilaktyka raka prostaty
Pestki dyni zawsze w szczególności (ale nie tylko) polecam Panom. A to dlatego, że bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe pestki hamują namnażanie komórek odpowiedzialnych za raka prostaty. Oprócz jednonienasyconych kwasów, tłuszczowych także cynk i zawarte w pestkach karotenoidy zapobiegają rozwojowi nowotworów prostaty i są świetną naturalną profilaktyką tego schorzenia.

Profilaktyka osteoporozy
Zawarty w pestkach dyni cynk dodatkowo wspiera gęstość mineralną kości i pomaga chronić przed osteoporozą. Kolejnym atutem w profilaktyce osteoporozy jest fakt, że pestki dyni są bogatym źródłem wapnia i witaminy D jednocześnie, a jak wiadomo witamina D odpowiada za wchłanianie wapnia. Jest to więc pełen zestaw profilaktyki osteoporozy. Polecam Paniom w okresie około menopauzalnym.

Zamiast aspiryny pestki dyni
Pestki dyni mają również właściwości przeciwzapalne. Często zaleca się ich dodatek w diecie, ponieważ wykazują podobne działanie przeciwzapalne jak niesteroidowe leki przeciwzapalne. Efekty są tak samo dobre J

Profilaktyka hipercholesterolemii i nowotworów.
Pestki dyni, ze względu na wysoką zawartość fitosteroli są również wskazane do stosowania w diecie u osób z podwyższonym cholesterolem. Fitosterole to związki występujące w roślinach o budowie chemicznej podobnej do cholesterolu. Gdy dieta zawiera duże ilości fitosteroli, poziom cholesterolu we krwi zmniejsza się. Fitosterole wzmacniają również odpowiedź układu immunologicznego, i mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju pewnych nowotworów. Są one obecne w dużych ilościach w nasionach i orzechach. Pistacje, nasiona słonecznika i pestki dyni są najbogatszym źródłem fitosteroli w diecie.

Dla urody i witalności
Tłuszcze zawarte w pestkach dyni mają doskonały stosunek kwasów omega-3 do kwasów omega-6. Stosunek ten jest istotny dla wielu funkcji komórkowych w tym procesów utleniania. Jest to również powód, dlaczego pestki sprawiają, że włosy stają się błyszczące, skóra jasna a poziom naszej życiowej energii wysoki.

Jak używać pestek dyni w diecie?
To bardzo proste. Jako dodatek do sałatek owocowych, sałatek warzywnych, jogurtów, pieczywa, wypieków i jako wieczorna przekąska przed TV. Nie radziłabym jednak spożywać więcej niż garści pestek w ciągu jednego dnia. O ile jednonienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne w naszej diecie i wyrządzają wiele dobrego, o tyle ich nadmiar może mieć bardzo negatywne skutki zdrowotne. Także pestki jak najbardziej codziennie, ale też w rozsądnych ilościach J

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Mile widziane komentarze. Można komentować jako Anonimowy, jednak miło by mi było, gdyby osoby komentujące zostawiały chociaż nick lub inicjały, albo same imiona :) Można to zrobić wybierając rozszerzenie "komentarz jako: Nazwa/adres URL" i wpisując nick w okienko "nazwa" i klikając "Dalej" :)